Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

Pomimo że ChatGPT jest zaprojektowane do tworzenia treści i odpowiadania na pytania, wielu profesjonalistów może z niego korzystać w różnych branżach. Jedną z takich dziedzin jest projektowanie interfejsu użytkownika oraz doświadczeń użytkownika na stronie. Jak można zastosować ChatGPT w UX i UI oraz dlaczego jest to korzystne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

ChatGPT w kontekście projektowania interfejsu (UI) oraz doświadczeń użytkowników (UX)

ChatGPT, narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, pierwotnie zaprojektowane do tworzenia treści i udzielania informacji, znajduje zastosowanie również w innych obszarach. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu, może wspierać projektantów UX/UI w generowaniu pomysłów projektowych, analizowaniu danych użytkowników, projektowaniu interakcji z użytkownikami oraz testowaniu UX/UI.

Rola sztucznej inteligencji (AI) w projektowaniu UX. Jak ją wykorzystać?

Wraz z pojawieniem się ChatGPT, sztuczna inteligencja szybko zyskała na popularności, zmieniając metody pracy nie tylko specjalistów ds. content marketingu, ale również web deweloperów, specjalistów IT oraz ekspertów od projektowania doświadczeń użytkowników i interfejsu stron internetowych. Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję (AI) w tym kontekście?

 • do analizowania danych użytkowników,
 • do generowania pomysłów na projekty poprzez wprowadzanie zadań i celów projektowych, a następnie otrzymywanie sugestii od narzędzia opartego na sztucznej inteligencji,
 • do testowania UX oraz UI.

Wykorzystanie ChatGPT w projektowaniu UI oraz UX może przyspieszyć i usprawnić pracę specjalistów, zwiększyć ich kreatywność oraz pomóc w tworzeniu lepszych rozwiązań.

Dlaczego warto używać ChatGPT do projektowania stron?

Korzystanie z ChatGPT w projektowaniu UX/UI może przynieść wiele korzyści dla projektantów i ich klientów. Jakie zalety wiążą się z wdrożeniem ChatGPT do projektowania interfejsu i doświadczeń użytkowników na stronach internetowych?

 • Szybsze generowanie pomysłów projektowych – ChatGPT, dzięki algorytmom opartym na sztucznej inteligencji, może pomóc w tworzeniu wielu pomysłów projektowych. Projektanci mogą następnie filtrować te pomysły i wybierać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom klienta i użytkowników. ChatGPT może być używany jako uzupełnienie tradycyjnych metod, takich jak burze mózgów czy analiza rozwiązań konkurencji, które nadal są wartościowe.
 • Analiza danych użytkowników – ChatGPT może przetwarzać dane użytkowników, takie jak komentarze, recenzje czy opinie, pomagając projektantom zidentyfikować problemy z UX/UI i sugerować ulepszenia. Dzięki temu projektanci mogą lepiej zrozumieć, jak użytkownicy korzystają z aplikacji lub strony internetowej oraz które funkcje są kluczowe dla ich satysfakcji.
 • Projektowanie interakcji z użytkownikami – ChatGPT może wspierać projektantów w tworzeniu interakcji z użytkownikami, na przykład poprzez chatboty, które rozumieją i przetwarzają język naturalny. Ułatwia to użytkownikom korzystanie z aplikacji lub strony internetowej, co prowadzi do lepszych doświadczeń użytkowników.
 • Skuteczne testowanie UX/UI – ChatGPT może pomagać w testowaniu UX/UI, symulując interakcje z użytkownikami i identyfikując problemy związane z UX/UI. Dzięki temu projektanci mogą lepiej zrozumieć reakcje użytkowników na interfejs i dowiedzieć się, co należy poprawić, aby zapewnić lepsze doświadczenia użytkowników.
 • Automatyzacja zadań – ChatGPT może również automatyzować różne zadania projektowe, takie jak tworzenie prototypów, projektowanie layoutów czy tworzenie wireframe’ów.
 • Oszczędność czasu i kosztów – Wykorzystanie ChatGPT może obniżyć koszty związane z tworzeniem interfejsu, które zwykle wiążą się z tradycyjnymi metodami projektowania. Dzięki szybszemu generowaniu pomysłów projektowych i automatycznemu testowaniu UX/UI, projektanci mogą skrócić czas projektowania, co prowadzi do zmniejszenia wydatków.

Jak korzystać z ChatGPT w pracy z interfejsem użytkownika/UX?

Chociaż ChatGPT ma pewne ograniczenia, specjaliści z zakresu projektowania UX i UI już teraz korzystają z niego w swojej pracy. Jak wykorzystać ChatGPT, aby wspomóc proces tworzenia intuicyjnych usług internetowych i przyjaznych interfejsów dla klientów? Skorzystaj z naszych porad!

 1. Zrezygnuj z Lorem Ipsum „Lorem Ipsum” to popularny tekst używany jako wypełniacz w projektowaniu UX/UI, stosowany do symulacji treści w przypadku braku konkretnych danych. Dzięki ChatGPT, „Lorem Ipsum” może stać się zbędne, ponieważ narzędzie to jest w stanie generować realistyczne teksty dostosowane do potrzeb projektu. W ten sposób projektanci mogą korzystać z bardziej realistycznych treści, które lepiej oddają specyfikę projektu, co jest szczególnie istotne, ponieważ tekst ma duży wpływ na doświadczenia użytkowników. Można również poprosić ChatGPT o wygenerowanie treści o określonej liczbie znaków, gdy przestrzeń jest ograniczona.
 2. Twórz case studies i briefy UX za pomocą ChatGPT Tworzenie case studies i briefów pomaga projektantom lepiej zrozumieć wymagania i cele projektu oraz dostarczyć użytkownikom optymalne doświadczenia. ChatGPT może wspierać projektantów, generując różne warianty projektów, co pozwala na łatwe porównanie i wybór najlepszych rozwiązań. Dodatkowo, ChatGPT może generować treści do briefów UX, takie jak opisy funkcjonalności i interakcji, które można edytować, aby uzyskać optymalne efekty. Ważne jest jednak, aby projektanci dokładnie określili kontekst projektowy i ręcznie sprawdzili wygenerowane treści pod kątem błędów merytorycznych.
 3. Badaj grupę docelową z ChatGPT Podczas tworzenia nowego produktu, ChatGPT może być używany do badań grupy docelowej. Narzędzie to może generować obszerne raporty, które pomogą zrozumieć motywacje użytkowników i tworzyć testy koncepcyjne zbierające opinie na wczesnym etapie projektowania.
 4. Uzyskaj informacje o standardowych zachowaniach użytkowników na stronie W projektowaniu interfejsów ważne jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów oraz ich zachowań na stronie. Gdy projektujesz nową stronę i nie masz jeszcze danych, możesz skorzystać z ChatGPT, aby uzyskać opisy standardowych ścieżek konwersji, takich jak proces logowania na stronach e-commerce.
 5. Podsumuj badania UX Jeśli posiadasz własne badania UX lub korzystasz z dostępnych badań, ale ich forma jest mało przystępna, ChatGPT może pomóc w tworzeniu tekstowych podsumowań. Możesz poprosić o podsumowanie wyników ankiety, notatek z wywiadu z użytkownikiem lub raportu badawczego. Upewnij się jednak, że masz zgodę użytkowników na udostępnianie danych, aby zachować ostrożność przy korzystaniu z narzędzia AI.
 6. Twórz persony kupujących na potrzeby badań UX Aby zbudować dobry interfejs użytkownika, warto stworzyć personę kupującego – profil osoby korzystającej z danej strony. ChatGPT może pomóc w tworzeniu takich person, dostosowując je do specyfiki projektu.
 7. Twórz użyteczne treści Projektanci UX mogą potrzebować użytecznych tekstów w swojej pracy. ChatGPT może generować treści dopasowane do preferencji i potrzeb, które można wykorzystać np. do obsługi klienta, tworzenia pytań do briefu dla klienta lub tworzenia microcopy na stronę www.
 8. Szukaj odpowiedzi na podstawowe pytania badawcze w UX/UI Zamiast korzystać z wyszukiwarki Google, możesz uprościć proces poszukiwania podstawowych informacji o User Experience, korzystając z ChatGPT. Możesz zapytać o najczęstsze problemy z aplikacjami mobilnymi, najlepsze praktyki projektowania mobilnego interfejsu użytkownika czy najskuteczniejsze wzorce projektowania stron.
 9. Poszukuj inspiracji projektowych w ChatGPT Nawet doświadczeni specjaliści UX mogą wykorzystać ChatGPT do poszukiwania inspiracji w projektowaniu doświadczeń odbiorców i dostosowywaniu oferty do ich potrzeb. Możesz zapytać o polecane metody projektowania, najlepsze języki projektowania czy wizualne aspekty, na które warto zwrócić uwagę w konkretnej branży.
 10. Twórz kod HTML na potrzeby UX/UI z ChatGPT Chociaż ChatGPT nie tworzy obrazów ani elementów interfejsu, może generować kod HTML, co przyspiesza pracę nad budową intuicyjnej strony. Wystarczy wygenerować odpowiedni monit, a narzędzie utworzy kod HTML do wykorzystania na stronie internetowej.

Monity ChatGPT w zakresie UX i UI, które warto wykorzystać

Jakie prompty (monity) warto stosować w pracy z ChatGPT, aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki i wspomóc proces projektowania UX oraz UI? Poniżej znajduje się obszerna lista komunikatów, które mogą być użyteczne.

 • Jakie są najlepsze praktyki dotyczące (temat)?
 • Jaki jest dobry proces dla projektu (temat)?
 • Wymień metody projektowe i badawcze, które pomogą w…
 • Jaki jest najlepszy sposób projektowania rozwiązania dla tego briefu: (wstaw brief).
 • Napisz brief dla… Jakie wzorce projektowe sprawdzają się w… (branża)?
 • O czym powinienem wiedzieć, projektując dla (branża)?
 • Przeprowadź burzę mózgów na temat pomysłów dotyczących…
 • Napisz kod dla projektu…
 • Napisz pytania ankietowe dotyczące (zagadnienie).
 • Napisz treść microcopy dla przycisku zapisu do newslettera.
 • Napisz zadania użytkownika do testu użyteczności w projekcie…
 • Sprawdź ten tekst: (wstaw tekst).
 • Zachowuj się jak osoba opisana tutaj: [wstaw dane osoby]. Oto moje pierwsze pytanie: „(wstaw pytanie)”
 • Zachowuj się jak specjalista UX. Oto moje pierwsze pytanie: „(wstaw pytanie)”.
 • Zidentyfikuj typowe problemy UX w kontekście…
 • Jakie są główne problemy użytkowników związane z…?

Te komunikaty pozwolą efektywnie wykorzystać możliwości ChatGPT w procesie projektowania UX/UI, wspierając zarówno kreatywność, jak i praktyczne aspekty projektowania.

Sztuczna inteligencja przyszłością projektowania UX? Wyzwania i ograniczenia ChatGPT

Mimo wielu zalet wynikających z korzystania z ChatGPT w projektowaniu UX/UI, istnieją również wyzwania i ograniczenia, z którymi należy się zmierzyć. Oto niektóre z nich:

 • Jakość generowanych treści – ChatGPT potrafi tworzyć realistyczne treści, jednak nie zawsze są one doskonałe. Często wymagają one dodatkowej redakcji i dostosowania do specyficznych potrzeb projektu.
 • Brak kontroli nad generowanymi treściami – Projektanci nie mają pełnej kontroli nad treściami tworzonymi przez ChatGPT. Choć można dostosować niektóre parametry, istnieje ryzyko, że generowane treści nie będą w pełni odpowiadać potrzebom projektu.
 • Trudności związane z integracją – Integracja ChatGPT z innymi narzędziami projektowymi może być czasochłonna i skomplikowana, co może wpłynąć na efektywność pracy.
 • Koszty – Wydatki związane z efektywnym korzystaniem z ChatGPT i jego stałą dostępnością mogą być znaczne, zwłaszcza w projektach wymagających dużej ilości generowanych treści lub automatyzacji zadań. Na jednym płatnym koncie może pracować jednocześnie tylko jedna osoba, co w przypadku dużego zespołu wymaga wykupienia wielu kont, generując wysokie koszty.
 • Bezpieczeństwo danych – ChatGPT przetwarza duże ilości danych, co może prowadzić do zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych i prywatności użytkowników.
 • Niezawodność – Mimo zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, istnieje ryzyko wystąpienia błędów lub nieprawidłowości w generowanych treściach, wynikających choćby z błędów w treściach, na których opiera się narzędzie.
 • Problemy z rozumieniem kontekstu projektu UX/UI – ChatGPT nie jest w stanie w pełni zrozumieć kontekstu projektu UX/UI bez dodatkowej pracy specjalistów. Projektanci muszą mieć jasne wyobrażenie na temat celów, grupy docelowej, stylu i tonu projektu, aby ChatGPT mógł generować treści zgodne z ich wizją projektową.

Jak projektować UX i UI ze sztuczną inteligencją ChatGPT? Podsumowanie

ChatGPT to potężne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, które umożliwia tworzenie atrakcyjnych projektów i zapewnianie dobrych doświadczeń użytkowników. Już teraz znacząco wspiera pracę projektantów UX, a w niedalekiej przyszłości jego możliwości mogą się jeszcze rozszerzyć. Wykorzystanie ChatGPT przyspiesza pracę bez utraty jakości, ułatwia zbieranie i analizowanie danych oraz tworzenie person kupujących.

Pamiętaj jednak, że zaangażowanie specjalisty UX/UI jest nadal niezbędne, ponieważ narzędzie nie jest doskonałe i nie wykonuje wszystkich zadań samodzielnie. Konieczna jest także weryfikacja wyników generowanych przez ChatGPT.

Jeśli szukasz wsparcia

w zakresie tworzenia Twojej strony internetowego, skorzystaj z usług naszych specjalistów.

Kamil Autor: Kamil Kwiatkowki

Jestem doświadczonym projektantem stron internetowych. Moja pasja to nie tylko tworzenie estetycznych i responsywnych projektów, ale również dostarczanie treści o wysokiej jakości. Dzięki mojemu doświadczeniu w branży potrafię dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów, tworząc funkcjonalne i atrakcyjne strony internetowe.