Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

Rola blogów w erze social mediów: Czy warto nadal inwestować?

Blogi stanowią doskonały sposób na dzielenie się wiedzą, co potwierdza ich siła i  przetrwanie w erze mediów społecznościowych, w przeciwieństwie do internetowych forów, które zanikły. Wielu przedsiębiorców działających na platformach społecznościowych uważa, że prowadzenie bloga na stronie internetowej nie ma sensu, gdyż posiadają już swoje profile na Facebooku. Czy zatem warto inwestować w firmowego bloga?

Z perspektywy marketingowej – zdecydowanie tak! Mimo tak jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego wiele firm nie podejmuje tego kroku? Nie chcąc generalizować, zauważa się, że po utworzeniu strony internetowej firmy często rezygnują z dalszego zaangażowania w nią, skupiając się na innych obszarach działalności.

Drugim niezwykle częstym i głównym powodem jest brak świadomości korzyści, które przynosi blog firmowy. Na tych korzyściach się dzisiaj skupimy.

Blog firmowy: Korzyści

Blog jest doskonałym narzędziem do praktykowania inbound marketingu, czyli podejmowania działań, które umożliwiają użytkownikom samodzielne odnalezienie nadawcy konkretnego przekazu reklamowego. Zdecydowana większość klientów podejmuje swoje decyzje zakupowe, bazując na internetowych recenzjach i opiniach. Blog może strategicznie przedstawić potencjalnym klientom wartości firmy, które rzeczywiście mogą wpłynąć na proces podejmowania decyzji o zakupie.

Pozycjonowanie strony a blog firmowy

Blog pozytywnie wpływa na optymalizację dla wyszukiwarek (SEO). Przede wszystkim umożliwia budowanie „długiego ogona” (ang. long tail) oraz kierowanie klientów na naszą stronę poprzez bardziej szczegółowe frazy, co często przekłada się na zwiększoną konwersję. Z drugiej strony, Google przychyla się ku treści. Gdy na stronie jest obfitość treści o dobrej jakości, potencjał witryny wzrasta (pamiętajmy, aby były one efektywnie promowane na stronie głównej). Wyszukiwarka Google bardziej ceniona jest strony, na których treści są systematycznie aktualizowane, niż na tych, które przedstawiają tę samą informację przez dłuższy czas. Każdy wpis na blogu stanowi dodatkową podstronę, a ich regularne dodawanie informuje wyszukiwarkę, że strona rozwija się dynamicznie.

Blog umożliwia zdobycie nowych linków do naszej strony internetowej. Fascynujące i inspirujące treści, odpowiadające na pytania i rozwiązujące problemy potencjalnych klientów, skłonią ich do dzielenia się tym na swoich blogach i w mediach społecznościowych. To nie tylko wzmocni wizerunek naszej marki, ale również poprawi pozycję całej strony w wynikach wyszukiwania Google.

Wizerunek firmy i prowadzenie bloga

Prowadzenie bloga umożliwia kreowanie wizerunku eksperta. Prezentacja własnych kompetencji oraz rola specjalisty w danej dziedzinie są niezwykle istotne. Jeśli świadczymy usługi wymagające głębokiej wiedzy fachowej, prowadzenie bloga staje się praktycznie nieodzowne. Demonstrowanie swojej wiedzy i udowadnianie kompetencji sprawiają, że łatwiej zyskać zaufanie klientów. Poprzez publikowanie artykułów, tworzenie filmów i rozwiązywanie konkretnych problemów automatycznie umacniamy swoją pozycję jako ekspertów w danej branży, co przyczynia się do budowy pozytywnego wizerunku marki.

Media społecznościowe

Prawda, że pewne funkcje bloga zostały przejęte przez media społecznościowe. Opowieści o firmie prezentujemy na Facebooku, tam też informujemy o najnowszych wydarzeniach i przede wszystkim utrzymujemy komunikację. Niemniej jednak blog pozostaje nadal bardzo istotny. Podczas opracowywania strategii marketingowej kluczowe jest, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą, bez pominięcia żadnego z nich. Ważne jest pamiętanie, że Facebook to tylko część równania. Klienci, szukając rozwiązania swoich problemów, znacznie chętniej sięgną po treści na ekspertycznym blogu niż po posta na Facebooku, do którego trudniej dotrzeć.

Jeśli szukasz wsparcia

w zakresie prowadzenia Twojego bloga firmowego, skorzystaj z usług naszych specjalistów.

Kamil Autor: Kamil Kwiatkowki

Jestem doświadczonym projektantem stron internetowych. Moja pasja to nie tylko tworzenie estetycznych i responsywnych projektów, ale również dostarczanie treści o wysokiej jakości. Dzięki mojemu doświadczeniu w branży potrafię dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów, tworząc funkcjonalne i atrakcyjne strony internetowe.