Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

platnosci-krypto

Coraz więcej sklepów internetowych decyduje się na implementację opcji dokonywania płatności online za pomocą kryptowalut, takich jak bitcoin. Ten trend wynika z rosnącej popularności wirtualnych walut, gdzie użytkownicy nie tylko gromadzą je dla samej wartości, ale również pragną korzystać z kryptowalut jako alternatywy dla tradycyjnych form płatności. Czy dodanie możliwości płatności bitcoinami lub innymi cyfrowymi środkami jest opłacalne dla sklepu internetowego? Jakie korzyści wynikają z tej zmiany dla właściciela witryny i dla klientów? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym są kryptowaluty?

Zanim przejdziemy do dogłębnego rozważania kwestii opłacalności dodawania opcji płatności kryptowalutami w swoim sklepie internetowym, zatrzymajmy się na chwilę, aby przedstawić podstawy tego tematu. Rozpocznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym dokładnie są kryptowaluty i jak działają.

W skrócie, kryptowaluty to wirtualne pieniądze, które pełnią funkcję środka płatniczego w środowisku internetowym. Ich funkcjonowanie opiera się na technologii Blockchain – zdecentralizowanej bazie danych rozproszonej na komputerach użytkowników z różnych zakątków świata. Osoby zaangażowane w proces wydobywania kryptowalut, znane jako górnicy, dokonują stałych transakcji, które zostają nieodwracalnie zapisane w blokach.

Decentralizacja systemu Blockchain stanowi kluczową cechę odróżniającą kryptowaluty od tradycyjnych płatności internetowych. Dzięki temu, informacje dotyczące transakcji za pomocą wirtualnych pieniędzy są nieuchwytne. Dane rozproszone na wielu komputerach sprawiają, że korzystanie z kryptowalut jest praktycznie 100% bezpieczne i całkowicie anonimowe, nie dając przestrzeni do potencjalnych oszustw.

Najbardziej znaną i kluczową kryptowalutą jest bez wątpienia bitcoin. Inne popularne cyfrowe waluty to m.in. ethereum, ripple XRP, litecoin. Mimo pewnych różnic, zasada ich funkcjonowania jest podobna, z główną różnicą w wartości.

Aby zacząć przygodę z kryptowalutami, konieczne jest posiadanie portfela kryptowalut lub specjalnej aplikacji na telefonie. Oba rozwiązania umożliwiają bezpieczne przechowywanie bitcoinów i innych kryptowalut.

Zakup kryptowalut możliwy jest na giełdach, w kantorach lub w bitomatach kryptowalutowych. Choć najpopularniejsze z nich, takie jak bitcoin, można nabyć tradycyjnymi środkami płatniczymi, niektóre wymagają zakupu za pomocą innych kryptowalut. Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przeanalizować, która kryptowaluta będzie najbardziej opłacalna, wybierając spośród tych najbardziej popularnych.

Oczywiście, kryptowaluty można nie tylko zakupić, ale również wydobywać online. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że jest to proces wymagający zarówno czasu, jak i kosztownego sprzętu o zaawansowanych technologicznie możliwościach (ciągle zasilanego).

Zalety korzystania z kryptowalut

Omówiliśmy krótko, czym są kryptowaluty i jak działają. Teraz przyjrzyjmy się ich korzyściom, które są dość liczne. Mimo że bitcoin i inne kryptowaluty nie są jeszcze najpopularniejszym środkiem płatności, zainteresowanie nimi stale rośnie. Coraz więcej firm również umożliwia dokonywanie transakcji za pomocą wirtualnych walut na swoich platformach. Ten trend z pewnością będzie się nasilał, ponieważ płatności kryptowalutami posiadają kilka wyjątkowych zalet, których brakuje tradycyjnym metodom płatności online.

Najważniejsze korzyści płatności bitcoinami, ethereum i innymi kryptowalutami to:

  1. Decentralizacja Blockchain – To kluczowa cecha kryptowalut, gwarantująca anonimowość i przejrzystość transakcji. Każda płatność jest widoczna dla użytkowników sieci, eliminując jednocześnie ryzyko oszustw czy fałszowania kryptowaluty.
  2. Szybkość realizacji płatności – W przypadku płatności kryptowalutami, środki przekazywane są prawie natychmiastowo z jednego portfela do drugiego. Transakcje są wykonywane w kilka minut, niezależnie od dnia tygodnia czy miejsca na świecie. Bitcoin i inne kryptowaluty umożliwiają szybkie i bezpieczne płatności zarówno w Polsce, jak i na całym globie.
  3. Brak obciążeń zwrotnych – W płatnościach kryptowalutami nie istnieje procedura chargeback, czyli możliwość cofnięcia transakcji. Po zrealizowaniu płatności, odbiorca może być pewien, że przekazane środki nie podlegają zwrotowi. To istotne informacje dla płacących, ponieważ transakcje są ostateczne, a zwrot kosztów nie jest możliwy.
  4. Tania obsługa płatności – Aby korzystać z płatności kryptowalutami, wystarczy zainstalować bramkę płatności. Opłaty za ich używanie są znacznie niższe niż u tradycyjnych operatorów usług płatniczych, a w niektórych przypadkach mogą być całkowicie bezpłatne.
  5. Płatności poza systemem – Bitcoin i inne kryptowaluty nie wymagają posiadania konta bankowego ani karty. Tam, gdzie akceptowane są wirtualne waluty, można z nich korzystać, unikając zaangażowania w tradycyjny system bankowy. Wystarczy posiadanie własnego portfela na kryptowaluty, który działa podobnie jak konto bankowe, z tym że nie jest monitorowany przez żadną instytucję.

Dlaczego wprowadzić płatność kryptowalutami w sklepie internetowym?

Wielu przedsiębiorców prowadzących biznes e-commerce zastanawia się, czy warto dodać możliwość płatności kryptowalutami jako alternatywę dla najpopularniejszych metod płatności online. Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione korzyści płynące z korzystania z wirtualnych monet, można jednoznacznie potwierdzić, że tak. Oprócz tego, że płatności kryptowalutami umożliwiają szybkie, łatwe i bezpieczne zakupy o dowolnej porze dnia i nocy, z dowolnego miejsca na świecie, przynoszą one także dodatkowe korzyści dla sklepu.

Przede wszystkim należy pamiętać, że rynek kryptowalut stale się rozwija na całym świecie, a liczba osób korzystających z wirtualnych pieniędzy będzie z pewnością rosła z roku na rok. Ten trend dotyczy również krajów takich jak Polska. Umieszczenie opcji płatności kryptowalutami w Twoim sklepie internetowym przyciągnie nowych klientów.

Dodatkowo, z uwagi na to, że płacenie bitcoinami i innymi kryptowalutami nie jest jeszcze powszechne, dodanie tej opcji w e-commerce stanowi skuteczną formę reklamy, która wyróżni Twój biznes spośród konkurencji. Płatności kryptowalutami zapewniają także sklepowi i Twojej stronie przewagę technologiczną, co jest istotne, jeśli chcesz, aby Twój e-commerce szedł z duchem czasu.

Jak dodać płatności kryptowalutami do sklepu internetowego?

Rozumiejąc korzyści z wprowadzenia usługi płatności kryptowalutami do Twojego sklepu internetowego, zapewne zastanawiasz się, jak praktycznie udostępnić tę opcję klientom. Proces ten jest bardzo prosty – wystarczy podjąć jedno działanie: zainstalować bramkę płatności kryptowalut. To dodatkowy moduł, który automatyzuje proces płacenia wirtualnymi pieniędzmi i jest praktycznie tak prosty, jak korzystanie z innych form płatności online.

Na rynku dostępne są różne bramki płatności umożliwiające korzystanie z bitcoinów i innych kryptowalut. Wśród nich wyróżniają się wersje darmowe oraz płatne. Wybór jest duży, a do darmowych modułów należą Blockonomics, BRCPay, CopPay czy AnyPay, natomiast wśród płatnych znajdują się m.in. Bitcoin and Crypto Payments, BitBay Pay, CoinPayments czy GoCoin. Wysokość prowizji zazwyczaj nie przekracza 1%, a opłata ta jest pobierana przez dostawcę usługi w trakcie realizacji transakcji.

Decyzja o konkretnym module zależy od jego funkcjonalności oraz kompatybilności z platformą obsługującą Twój sklep.

Co zrobić z uzyskanymi kryptowalutami?

Gdy decydujesz się umożliwić klientom płatności bitcoinem i innymi wirtualnymi walutami, ważne jest zrozumienie, że nie oznacza to natychmiastowego przejścia wszystkich do tej formy płatności. W obecnej chwili, ten sposób płacenia stanowi jedynie niewielki procent Twojego przychodu. Niemniej jednak warto rozważyć, co zrobić z uzyskanymi kryptowalutami.

Pierwszym podejściem jest wymiana wirtualnych pieniędzy na tradycyjną walutę. Dzięki zainstalowanej bramce płatności można dokonać tej operacji automatycznie, a środki zostaną przelane na Twoje konto bankowe.

Alternatywą jest gromadzenie bitcoinów lub innych kryptowalut, zakładając własny portfel na BTC, Litecoin lub inne wirtualne pieniądze. Z uwagi na dynamicznie zmieniający się kurs na rynku, gromadzenie wirtualnych pieniędzy może być efektywnym sposobem lokowania środków. Kurs zgromadzonych bitcoinów może wzrosnąć z biegiem czasu, przy czym może się zmieniać każdego dnia. Istnieje możliwość używania ich do płacenia za zakupy lub usługi, bądź też poczekania, aż cena kryptowalut osiągnie satysfakcjonujący pułap, a następnie wymienienie ich na gotówkę.

Ostatnią opcją jest wymiana uzyskanych kryptowalut na tzw. stablecoiny. Są to wirtualne monety pełniące rolę łącznika między kryptowalutami a tradycyjnymi pieniędzmi. Wartość stablecoina jest zawsze równa bieżącej wartości najpopularniejszych walut, takich jak dolar czy euro.

Korzyścią z takiej wymiany jest stabilizacja posiadanej kwoty w kryptowalutach, jednocześnie umożliwiając przechowywanie jej poza systemem bankowym i innymi instytucjami. Kurs kryptowalut nadal jest stosunkowo niestabilny, a przechowywanie ich w pierwotnej formie niesie za sobą ryzyko. Wymiana na stablecoiny pomaga temu zaradzić. Warto również zauważyć, że do czasu, gdy stablecoiny nie zostaną wymienione na tradycyjne waluty, nie ma obowiązku opodatkowania i rozliczenia uzyskanych w ten sposób przychodów.

Jeśli szukasz wsparcia

w stworzeniu responsywnej strony lub sklepu internetowego

Kamil Autor: Kamil Kwiatkowki

Jestem doświadczonym projektantem stron internetowych. Moja pasja to nie tylko tworzenie estetycznych i responsywnych projektów, ale również dostarczanie treści o wysokiej jakości. Dzięki mojemu doświadczeniu w branży potrafię dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów, tworząc funkcjonalne i atrakcyjne strony internetowe.