Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

Dostosowanie strony internetowej do różnych rozmiarów i rozdzielczości ekranu, zwane responsywnością, jest kluczowe dla zapewnienia użytkownikom optymalnych doznań. W dzisiejszych czasach, gdy coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych, staje się to wręcz niezbędne.

Podczas wyboru zdjęć do umieszczenia na stronie internetowej, mamy do dyspozycji dwie opcje: grafiki rastrowe i wektorowe. Grafika rastrowa to zazwyczaj fotografia, mająca ustaloną rozdzielczość i składającą się z pikseli. Po powiększeniu może stracić jakość, stając się „rozpikselowaną”. Z kolei obraz wektorowy tworzony jest przy użyciu punktów, kształtów i linii, a jego powiększenie nie pociąga za sobą utraty jakości.

Obrazy w formacie wektorowym mają swoje ograniczenia dotyczące ilości szczegółów, jakie mogą zawierać. Dlatego też doskonale sprawdzają się jako elementy typograficzne, logo, ikony lub ilustracje. Plik SVG, należący oczywiście do tej drugiej grupy, zaczyna odgrywać coraz istotniejszą rolę w projektowaniu stron internetowych.

Plik SVG, czyli Grafika Wektorowa – Skalowalna

SVG reprezentuje format wektorowy, inaczej mówiąc, grafikę wektorową, która charakteryzuje się możliwością skalowania. Jest to prosty format graficzny oparty na języku znaczników, które można rozszerzać. Posługuje się trzema rodzajami obiektów do opisu elementów graficznych:

 1. Obrazy
 2. Tekst
 3. Kształty wektorowe, takie jak:
  • Linie
  • Ścieżki
  • Ramki
  • Okręgi
  • Wielokąty

Choć opisany format dotyczy wyłącznie dwuwymiarowej grafiki, umożliwia również obsługę interaktywności, animacji i skryptów.

Aby tworzyć grafikę w formacie SVG, można skorzystać z programów takich jak Adobe Illustrator, Inkscape, Sketch, Sodipodi.

Główne Zalety Formatu SVG

Grafiki w formacie SVG są powszechnie akceptowane przez wszystkie nowoczesne przeglądarki, zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, które tłumaczą, dlaczego SVG jest doskonałym wyborem do projektowania stron internetowych.

Skalowalność

Pierwszą i kluczową cechą wyróżniającą SVG spośród tradycyjnych rozszerzeń graficznych jest jego skalowalność. Oznacza to, że nie ma ograniczeń co do wielkości czy rozdzielczości. Pliki SVG utrzymują jakość i ostrość niezależnie od ekranu, na którym są wyświetlane. W przeciwieństwie do obrazów rastrowych, które mogą wydawać się rozmazane po powiększeniu, SVG zachowuje wyrazistość dzięki swojej charakterystyce wektorowej.

Mały Rozmiar Grafiki

W przypadku responsywnych stron internetowych, grafiki rastrowe mają problem z rozmiarem, ponieważ nie skalują się tak efektywnie jak wektory. Rozmiar plików SVG zależy od liczby szczegółów, ale ich waga pozostaje stała, co czyni je idealnymi do użycia w logotypach, czcionkach czy wykresach. Warto jednak pamiętać, że w przypadku bardzo szczegółowych grafik lepiej używać formatów JPEG czy PNG.

Szybkość Ładowania Strony WWW

Poza małym rozmiarem plików, co przekłada się na szybkość ładowania, SVG może być niezwykle wydajny, przeglądarka renderuje grafikę bez potrzeby pobierania, eliminując żądanie HTTP i przyspieszając działanie strony.

SEO i Dostępność

Obrazy SVG, będąc zdefiniowanymi w plikach XML, ułatwiają indeksowanie przez wyszukiwarki, umożliwiając dodanie słów kluczowych i opisów. Ponadto, forma tekstowa pozwala na rozpoznanie tekstu i rysunków przez czytniki ekranów, poprawiając dostępność witryny.

Animacje

Pliki SVG mogą być stylizowane i animowane za pomocą CSS i JavaScript, co otwiera szerokie możliwości w zakresie efektów wizualnych. Transformacje czy przejścia, znane z HTML, mogą być używane również w plikach SVG.

Edycja

Pliki SVG są łatwe w użyciu i mogą być edytowane zarówno w programach do grafiki wektorowej, jak i za pomocą edytora tekstu. Pozwala to na modyfikacje, zmiany współrzędnych, wyrażeń czy reguł CSS i JavaScript.

Podsumowanie – Porównanie Pliku SVG na Stronie Internetowej

Grafika rastrowa, konstruowana na podstawie siatki pikseli, stanowi idealne rozwiązanie przy realistycznych obrazach, takich jak fotografie. Charakteryzuje się możliwością swobodnego pomniejszania, jednak przy powiększaniu może utracić na jakości, co objawia się zanikiem detali i wrażeniem rozmycia. Popularne formaty takie jak PNG i JPEG są powszechnie używane w tej kategorii.

Z kolei grafika wektorowa, zapisuje się za pomocą punktów, definiowanych kształtem geometrycznym. Jej główną zaletą jest dowolność skalowania. W przeciwieństwie do grafiki rastrowej, umożliwia zmianę proporcji bez utraty jakości i nie zawiera dużej ilości detali. Format SVG to popularny wybór w tej kategorii grafiki wektorowej.

Podsumowanie

Dzięki stale rosnącej jakości ekranów i wyświetlaczy, należy równie starannie zadbać o grafiki na naszej stronie internetowej. Pliki SVG, będące responsywne, animowane i złożone, stanowią doskonały wybór do implementacji na witrynach online.

Choć w przypadku fotografii nadal preferuje się grafikę rastrowaną ze względu na głębię kolorów, to w przypadku elementów takich jak logo, ikony, czcionki czy wykresy, idealnie sprawdza się grafika wektorowa.

Dodatkowym atutem formatu SVG jest wsparcie ze strony wszystkich nowoczesnych przeglądarek internetowych, z wyjątkiem starszych wersji Internet Explorera (8 i niższych) oraz Androida, które nie obsługują tego formatu.

Nieskończona skalowalność plików SVG gwarantuje, że obrazy te pozostaną klarowne i estetyczne na każdym, nawet najbardziej wymagającym urządzeniu.

Jeśli szukasz wsparcia

w stworzeniu responsywnej strony lub sklepu internetowego

Kamil Autor: Kamil Kwiatkowki

Jestem doświadczonym projektantem stron internetowych. Moja pasja to nie tylko tworzenie estetycznych i responsywnych projektów, ale również dostarczanie treści o wysokiej jakości. Dzięki mojemu doświadczeniu w branży potrafię dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów, tworząc funkcjonalne i atrakcyjne strony internetowe.