Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

rebranding-logo

Rebranding to inicjatywa polegająca na modyfikacji wizerunku firmy. Zmiany te mogą obejmować odświeżenie logo, zmianę nazwy, modyfikację palety kolorów, nowe hasło marki, a nawet całkowitą rewizję systemu identyfikacji. Skala tego przedsięwzięcia zależy od rozmiaru firmy, a im większa firma, tym bardziej skomplikowany może być proces rebrandingu. Z tego powodu rebranding stanowi istotną kwestię, wymagającą ważnych powodów żeby podjąć taką decyzję, zwłaszcza że przeprowadzony z rozwagą zapewnia pewność, że zaufanie klientów nie zostanie utracone.

Czym jest rebranding

Branding to zarządzanie marką, natomiast rebranding to strategiczna modyfikacja wizerunku, mająca na celu skuteczne osiągnięcie celów biznesowych. Choć rebranding często kojarzony jest głównie z przekształceniem identyfikacji wizualnej, to istotne jest nie tylko jego zewnętrzne przemienienie, lecz przede wszystkim to, co stoi za tą zmianą. Kluczowe jest zdobywanie nowych rynków i budowanie przewagi konkurencyjnej. Dodatkowo, rebranding ma za zadanie uczynienie marki atrakcyjniejszą i bardziej wartościową w oczach klientów, co przekłada się na zwiększenie satysfakcji klientów, którzy zdecydują się na produkty danej marki.

Proces rebrandingu nie jest szybki, lecz wymaga czasu, strategii oraz znaczących nakładów finansowych (nakłady finansowe zależą od wielkości działalności). Każda pojedyncza modyfikacja wpływa na wszystkie elementy strategii, na przykład zmiana hasła marki wymaga aktualizacji na wszystkich nośnikach, takich jak ulotki, foldery, katalogi, banery reklamowe, logo, strona internetowa, pojazdy firmowe, oznaczenia LED na budynku czy napisy w biurze.

Jakie są powody rebrandingu

Aż 80% polskich przedsiębiorstw zdecydowało się na przeprowadzenie rebrandingu z motywacji związanej z wizerunkiem, co wymagało odświeżenia swojej marki. Ta duża liczba firm sugeruje, że polskie przedsiębiorstwa dążą do utrzymania kroku z najnowszymi trendami i konkurencją, a przede wszystkim starają się zdobyć pozytywne spojrzenie konsumentów.

Przyczyny podjęcia rebrandingu obejmują:

 1. Konieczność odświeżenia marki.
 2. Zmiany w strategii biznesowej.
 3. Modyfikacje struktury organizacyjnej.
 4. Postęp technologiczny.
 5. Proces przejęcia i standaryzacji wszystkich marek.
 6. Zmęczenie konsumentów oferowanym produktem.

Warto zaznaczyć, że w ramach rebrandingu możemy wyróżnić dwa główne obszary: rebranding całej firmy i rebranding produktów. Ostatni przypadek zdarza się znacznie częściej, ponieważ powody mogą być mniej wpływowe na całą firmę, na przykład konieczność zmiany nazwy produktu z powodu negatywnego skojarzenia zagranicą (np. nazwa żarówek OSRAM w Polsce może brzmieć żartobliwie) lub po prostu znużenie konsumentów danym produktem, któremu już nie przemawiają komunikaty o „nowości” czy „super formule”. Z kolei zmiana wizerunku całej firmy wynika z błędów popełnionych przy tworzeniu pierwotnego wizerunku, który często nie przetrwał próby czasu, gdyż warunki rynkowe i zakres działalności firmy uległy zmianie, co sprawia, że firma i jej produkty mogą być postrzegane jako przestarzałe.

Kto potrzebuje rebrandingu?

Gdy firma zanotuje spadek sprzedaży, często zastanawia się nad zmianą swojego wizerunku. Przeprowadza analizę, aby zrozumieć przyczyny zmniejszonego zainteresowania produktem. Być może produkt stał się nieatrakcyjny dla konsumentów lub na rynku pojawiły się negatywne informacje dotyczące marki. Przykładem takiej sytuacji jest Biedronka, która musiała stawić czoło doniesieniom medialnym oraz krytycznym opiniom byłych pracowników na temat warunków pracy. Dla niej rebranding stał się konieczną reakcją na kryzys wizerunkowy.

Rebranding stał się pewnym trendem, obejmującym nie tylko największych graczy, takich jak Reebok, PKO Bank Polski, Pepsi czy BP, ale również instytucje publiczne, które często ogłaszają konkursy na nowe logo i brand booki (księgi znaków), jak miało to miejsce w przypadku miasta Wadowice, które z pewnością skorzystało z tej zmiany – więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Sygnały, że może być potrzebny rebranding, to m.in.:

 1. Spadek sprzedaży.
 2. Chęć dostosowania marki i komunikacji do nowych trendów.
 3. Zainteresowanie nową grupą docelową.
 4. Konieczność wyróżnienia się na tle konkurencji.
 5. Wola ujednolicenia komunikacji poprzez stosowanie jednolitego systemu identyfikacji wizualnej.
 6. Zmiana pozycjonowania marki.
 7. Wprowadzenie nowego lub ulepszonego produktu.
 8. Zmaganie się z kryzysem wizerunkowym.
 9. Znużenie obecnym logotypem.
 10. Niezadowolenie z nazwy firmy lub przekonanie, że nie oddaje ona precyzyjnie przedmiotu działalności.
 11. Poczucie, że nadszedł czas na zmiany.

Zmieniające się trendy i preferencje konsumentów wymagają ciągłego dostosowywania się firmy. Rebranding stanowi narzędzie do wykorzystania nowych możliwości, a jeśli uważasz, że jest on potrzebny, skontaktuj się z nami. Zaprojektujemy i przeprowadzimy akcję rebrandingową, dbając o to, aby klienci nie stracili zaufania do Twojej firmy, a Ty jedynie na tym zyskałeś.

Zastanawiasz się nad rebrandigiem ?

Skontaktuj się z nami.

Kamil Autor: Kamil Kwiatkowki

Jestem doświadczonym projektantem stron internetowych. Moja pasja to nie tylko tworzenie estetycznych i responsywnych projektów, ale również dostarczanie treści o wysokiej jakości. Dzięki mojemu doświadczeniu w branży potrafię dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów, tworząc funkcjonalne i atrakcyjne strony internetowe.