Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

WordPress, najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią (CMS), swoje korzenie ma bardziej w blogowaniu niż w tradycyjnym zarządzaniu treścią. Niemniej jednak, dzięki ciągłej modernizacji i szerokim możliwościom dostarczanym przez tysiące wtyczek, WordPress rozwija się w pełnoprawne narzędzie z szerokimi możliwościami zarządzania treścią.

Jako oprogramowanie typu Open Source, WordPress jest preferowanym wyborem dla większości blogerów, ale sprawdza się również jako narzędzie do tworzenia prostych stron internetowych, wykorzystując w pełni swoje możliwości.

Aby pobrać CMS, odwiedź oficjalną stronę internetową: www.WordPress.org.

Zalety skryptu

Łatwy w użyciu

WordPress jest wyjątkowy, gdyż nie musi się chwalić jako „łatwy w obsłudze” – po prostu nim jest, co sprawiło, że zdobył swoją popularność. W odróżnieniu od platform takich jak Drupal czy Joomla, korzystanie z WordPressa nie wymaga głębokiej znajomości języków programowania, takich jak PHP czy HTML. System ten oferuje wbudowane możliwości instalacji wtyczek i motywów, co odbywa się w bardzo prosty sposób. Wystarczy wybrać odpowiednią wtyczkę lub motyw i kliknąć przycisk instalacji, wykorzystując w pełni możliwości WordPressa.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tworzeniem stron internetowych, warto rozważyć wybór WordPressa.

Społeczność

Aby skorzystać z pomocy technicznej, niezbędna jest rozbudowana społeczność użytkowników, aktywnie udzielających się na forum dyskusyjnym. WordPress może poszczycić się jedną z największych społeczności online w języku angielskim. Istnieje również wsparcie techniczne dostępne w języku polskim, dostępne pod adresem pl.wordpress.org.

Wtyczki

Na stronie domowej WordPressa dostępnych jest wiele tysięcy wtyczek. Ich obecność sprawiła, że WordPress stał się pełnoprawnym systemem zarządzania treścią, a nie tylko platformą do prowadzenia bloga. Większość wtyczek udostępniana jest bezpłatnie.

Szablony

Na stronie głównej WordPressa znajdziesz setki, jeśli nie tysiące, różnorodnych szablonów graficznych, które umożliwią zmianę wyglądu Twojej strony internetowej. Oferta obejmuje zarówno darmowe, jak i płatne szablony. Szablony płatne są zazwyczaj bardziej zaawansowane i często oferują bardziej interesujące opcje.

Zarządzanie menu

WordPress oferuje zaawansowane funkcje dotyczące zarządzania menu, które umożliwiają konfigurację ich zawartości, włączając w to kategorie, strony i inne elementy.

Niestandardowe pola

Z łatwością można dodać pola do formularzy samodzielnie lub przy użyciu wtyczek. To pozwala na dodanie dodatkowych etykiet, kategorii czy opisów do wpisów na blogu lub podstron.

Przykłady realizacji stron z użyciem WordPressa

Wady skryptu

Aby dokonać zmian wizualnych, trzeba znać CSS i HTML.

Mimo dostępności mnóstwa szablonów na stronie domowej skryptu, większość z nich ma podobny wygląd. Aby stworzyć unikalną estetykę, niezbędne jest posiadanie wiedzy z zakresu CSS i HTML.

Wtyczki a Wydajność WordPressa

Dla WordPressa, by rywalizować z Joomla czy Drupal pod względem funkcjonalności, często konieczna jest instalacja wielu wtyczek. Niestety, nadmierna liczba wtyczek może negatywnie wpłynąć na wydajność systemu. Dodatkowo, wybór właściwej wtyczki może być dodatkowym wyzwaniem. Mimo dostępności tysięcy wtyczek, wiele z nich jest podobnych, co oznacza, że różne wtyczki od różnych autorów mogą obsługiwać te same funkcje. Dlatego wybór odpowiedniej wtyczki może być czasochłonny i wymagać dogłębnego przeglądu dostępnych możliwości.

Bezpieczeństwo PHP

W porównaniu z innymi aplikacjami, WordPress nie jest aż tak dobrze zabezpieczony. Poziom bezpieczeństwa zależy od tego, jakie dodatkowe treści zawiera Twoja strona.

Podsumowanie

WordPress jest doskonałym narzędziem do prowadzenia bloga lub tworzenia prostych stron internetowych. Jest to jedno z najłatwiejszych w obsłudze rozwiązań dostępnych na rynku, co czyni go idealnym wyborem dla początkujących użytkowników. Jednak dla zaawansowanych użytkowników poszukujących bardziej zaawansowanych funkcji, zalecane może być zainstalowanie wielu wtyczek, aby osiągnąć poziom funkcjonalności, który jest standardem np. w Joomli czy Drupalu.

Jeśli szukasz wsparcia

w zakresie tworzenia Twojej strony internetowego, skorzystaj z usług naszych specjalistów.

Kamil Autor: Kamil Kwiatkowki

Jestem doświadczonym projektantem stron internetowych. Moja pasja to nie tylko tworzenie estetycznych i responsywnych projektów, ale również dostarczanie treści o wysokiej jakości. Dzięki mojemu doświadczeniu w branży potrafię dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów, tworząc funkcjonalne i atrakcyjne strony internetowe.